جام جم آنلاين: در پي ادامه روند افزايش آلودگي هواي تهران با ورود آلاينده ذرات معلق و قرار گيري شاخص كيفيت هواي پايتخت در مرز شرايط بحران و با توجه به پيش‌بيني افزايش بار آلاينده‌ها در صورت بازگشايي مراكز دولتي، كميته هماهنگي و نظارت مواقع اضطراري آلودگي هواي تهران در جلسه بعدازظهر سه‌شنبه خود مقرر كرد: كليه فعاليتهاي ادارات، ارگانها، سازمانهاي دولتي و نهادهاي انقلاب اسلامي، بانكها و بخش خصوصي در شهرهاي استان تهران در روز چهارشنبه تعطيل شود.

در اين جلسه كه با حضور اعضاي كميته هماهنگي و نظارت مواقع اضطراري آلودگي هواي تهران در استانداري تهران برگزار شد، همچنين مقرر شد مراكز آموزشي و فرهنگي اعم از دولتي و خصوصي در كل استان تهران در روز چهارشنبه همانند روز سه‌شنبه تعطيل باشند، اما امتحانات دانشگاهها طبق برنامه اعلامي قبلي برگزار شود.

همچنين مقرر شد، كليه فعاليتهاي صنعتي در استان تهران در روز چهارشنبه همانند سه‌شنبه تعطيل باشد.

مهندس درون پرور معاون عمراني استاندار تهران، در اين جلسه با اشاره به پيش‌بيني افزايش فعاليتهاي عمومي در صورت بازگشايي ادارات در روز چهارشنبه و احتمال رسيدن شاخص كيفيت هواي تهران مجددا به شرايط بحران، گفت: پيشنهاد مي‌شود در روز چهارشنبه نيز اين تعطيلي ادامه يابد.

هنوز شرايط اضطراري و بحراني است

وحدتي مسئول دبيرخانه کميته کاهش آلودگي هوا نيز در اين جلسه گفت: از صبح امروز با روند افزايش غلظت آلاينده هاي هوا مواجه بوديم و ساعت به ساعت براساس گزارش ايستگاهها اين غلظت افزايش پيدا کرده است.

وي ادامه داد: هنوز در شرايط اضطرار و بحران قرار داريم و تصميم گيري در خصوص سلامت و بهداشت مردم خيلي مهمتر از انجام فعاليت هاي اجرايي درسطح شهر است.

او  تاکيد کرد: هرچه به شب نزديک تر شويم وضعيت آلودگي هوا بدتر مي شود.

گرد و خاك كنوني تهران مي‌تواند تا نايژك‌ها نفوذ كند

دكتر عليپور، كارشناس ارشد محيط زيست با اشاره به اينكه در 4 ماه نخست سال جاري 24 روز در مناطق جنوبي كشور شاهد گرد و غبار بوديم كه قبلا اين مساله محدودتر بوده و پايداري آن نيز تنها 24 ساعت بوده است به ايسنا گفت: محل گرد و غبار كنوني متفاوت است و عمده دليل آن خشكسالي‌هاي اخير و سدهايي است كه در سرچشمه‌هاي دجله و فرات توسط سوريه و اردن ايجاد شده و موجب قطع ورود آب‌هاي پايين دست خصوصا به عراق شده است.

وي با اشاره به اينكه بسياري از باتلاق‌ها و تالاب‌هاي اين منطقه خشك شده است افزود: با توجه به اين كه خاك اين مناطق رسي و دانه‌ريز است اين بافت خاك مي‌تواند با يك هفتم فشار باد قبلي جابجا شود. از سوي ديگر به دليل ريزدانه بودن اين خاك در هوا معلق مي‌ماند و ماندگاري آن افزايش مي‌يابد.

كارشناس ارشد محيط زيست با اشاره به اينكه دانه‌هاي كنوني گرد و خاك موجود در هوا از نوع PM 2.5 است افزود: اين دانه‌ها مي‌توانند در لايه‌هاي پايين‌تر ريه نفوذ كرده و در نايژك‌ها قرار گيرد و باعث كاهش اكسيژن رساني به بافت‌ها و خصوصا قلب شوند. خصوصا افرادي كه مستعد بيماريهاي قلبي و تنفسي هستند نيز اين گرد و خاك بسيار مضر است چرا كه امكان خارج شدن اين گرد و خاك از داخل ريه آنها نيست.

وي با اشاره به اينكه اين گرد و خاك براي كودكان به دليل بالا بودن تعداد تنفس در دقيقه بسيار مضر و خطرناك است گفت:‌ از سوي ديگر اين آلاينده مي‌تواند براي زنان باردار و جنين آنها به دليل كاهش اكسيژن رساني ايجاد مشكلات جدي كند.

كارشناس ارشد محيط زيست افزود: از سوي ديگر اين ذرات مي‌تواند با به همراه داشتن يك سري مواد حساسيت‌زا و فلزات سنگين و ساير آلاينده‌ها موجب تشديد اثرات قبلي شوند.

وي با اشاره به اينكه بهترين توصيه تردد كمتر و خارج شدن كمتر از خانه‌هاست گفت: بايد از فعاليت‌هاي بدني و ورزش به جد اجتناب كرد. از سوي ديگر در مراحل بعدي استفاده از ماسك مي‌تواند تاثيرگذار باشد اما اين ذرات به دليل بسيار ريز بودن با ماسك‌هاي معمولي امكان فيلتر كردن آنها وجود ندارد.

توصيه مي‌شود كليه بيماران قلبي و تنفسي،‌ سالمندان،‌ خردسالان و حتي بزرگسالان از تردد در هواي آزاد و فعاليت‌هاي ورزشي خودداري كنند.

افزايش 70 درصدي مراجعه بيماران ريوي به مراکز درماني

مديرکل روابط عمومي وزارت بهداشت از افزايش مراجعه 70 درصدي بيماران ريوي به مراکز درماني به علت آلودگي هوا در دو روز اخير خبر داد.

دکتر عباس زارع نژاد گفت: با توجه به آلودگي هوا و تعطيلي تمام ادارات در برخي از شهرهاي کشور تمام مراکز درماني و بهداشتي آماده خدمات رساني به بيماران و مراجعين هستند. ضمن آنکه در تعدادي از شهرها گروههاي ويژه امداد به حالت آماده باش در آمده اند.

زارع نژاد به  افرادي که داراي بيماريهاي تنفسي و قلبي هستند توصيه کرد که در اين روزها بهتر است از خانه خود خارج نشوند و افرادي که قصد سفر به استانهاي غربي کشور را دارند سفر خود را تا بهتر شدن شرايط جوي به تاخير بياندازند.

در پي افزايش 9 برابري ذرات معلق در هواي پايتخت و شهرهاي جنوب غربي و غرب کشور، اين مناطق از روز گذشته در تعطيلي به سر مي برند.

مديرکل روابط عمومي وزارت بهداشت درباره استفاده شهروندان از ماسک جهت تردد در معابر خيابانها گفت: استفاده از ماسک براي جلوگيري از آلودگي هوا تنها کمتر از يک ساعت توصيه مي شود. چرا که استفاده مستمر از ماسک باعث مرطوب شدن آن و جذب آلودگي ها خواهد شد.

دکتر زارع نژاد با اشاره به اينکه در 30 نقطه شهر تهران عوامل اورژانس مستقر شده اند گفت: مردم ميتوانند در صورت بروز هرگونه مشکلي به اين واحد هاي امداد رساني مراجعه کنند.  

رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
حمل نخاله ساختمانی و ضایعات عمرانی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
جدیدترین تجهیزات تالار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه مدیریت
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.