تاريخ : | | نویسنده : footynews

دبیر اجرایی شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران با اشاره به بارش باران شهابی در مرداد ماه گفت: «اوج این بارش در شامگاه 21 و بامداد روز 22 مرداد ماه است که در ایران با چشم غیرمسلح قابل رویت است».

اسدالله قمری‌نژاد در گفت‌وگو با مهر با بیان اینکه بارش‌های شهابی هر سال اتفاق می‌افتد، گفت: «زمانی که زمین در مدار خود در حال حرکت است گاهی یکی از مدارهای دنباله‌دار و یا سیارک‌ها را قطع می‌کند که در این صورت ذرات جدا شده از سیارک‌ها و دنباله‌دارها وارد جو زمین می‌شود».

وی افزود: «این ذرات به دلیل بالا بودن دما، سرعت و اصطکاک در جو زمین شروع به سوختن می‌کنند از این رو هنگامی‌که در مدار زمین حرکت می‌کند ردی را از خود بر جای می‌گذارد که ما از آن به عنوان «شهاب» یاد می‌کنیم».

کانون بارش باران شهاب
قمری نژاد منشا این بارش را دنباله داری به نام «سویفت-تاتل» (wift-Tuttle) دانست که حدود 130 سال یک بار حرکت، مدار خورشید را کامل می‌کند و اظهار داشت: «بهترین شرایط رصدی تعداد شهاب‌ها بین 120 تا 200 شهاب است که تاکنون به ندرت تعداد این بارش‌ها به 200 شهاب رسیده است».

وی بهترین رصد ZHR این دنباله‌دار که بیشترین بارش را داشته است را متعلق به سال 2004 دانست و گفت: «پس از این بارش، در سال جاری (2009) شاهد بیشترین بارش دنباله دار سویفت-تاتل هستیم. برای مشاهده مجدد بهترین شرایط بارش این دنباله باید تا سال 2028 منتظر باشیم».

ZHR تعداد شهاب‌های قابل مشاهده برای رصد کنندگان در مدت زمان یک ساعت در بهترین شرایط ممکن است که کانون بارش در بالای سر ناظر بوده و آسمان ناظر از شرایط خوبی برخوردار باشد.

اهمیت بارش سویفت-تاتل
دبیر انجمن نجوم ایران اهمیت این بارش را تعداد بارش، بزرگی و درخشندگی آن ذکر کرد و به مهر گفت: «اوج بارش شهاب این دنباله‌دار در روز 21 مرداد ماه است که در صورت وجود شرایطی چون قرار گرفتن در کانون بارش‌ها، صاف بودن آسمان و عاری بودن آسمان از غبار و بخار می‌توان این پدیده زیبای نجومی‌ را مشاهده کرد».

به گفته وی علاوه بر بارش سویفت-تاتل، بارش‌های برساوشی، اسدی و جوزایی به دلیل تعداد بارش و درخشندگی از دیگر بارش‌های مهم به شمار می‌روند.

نور بارانی آسمان ایران
دبیر اجرایی شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران با تاکید بر اینکه این بارش از ایران قابل رویت است، خاطرنشان کرد: «این بارش با چشم غیر مسلح قابل رویت است ضمن آنکه می‌توان با نصب آنتن هایی اقدام به ثبت رادیویی و ضبط صداهای شهاب‌ها کرد».   وی همچنین ادامه داد: «در رصد این پدیده می‌توان زمان و تعداد شهاب‌ها، میزان بارشی که در یک ساعت وارد جو می‌شود، رنگ شهاب‌ها، میزان درخشندگی، طول شهاب‌ها و دود حاصل از شهاب‌ها را رصد و اندازه‌گیری کرد».  

رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
حمل نخاله ساختمانی و ضایعات عمرانی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
جدیدترین تجهیزات تالار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه مدیریت
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.