تبانی سه شركت خریدار معدن انگوران در مزایده برای دیوان محاسبات كشور محرز شده و این نهاد رای به ابطال مزایده این معدن خواهد داد.

جمشید انصاری عضو كمیسیون اقتصادی مجلس که این خبر را به روزنامه «اعتماد» داده است می گوید: دیوان محاسبات معتقد است سه شركت توسعه معادن روی ایران، پاسارگاد و بازرگانی روی ایران تبانی كرده اند تا بزرگ ترین معدن سرب و روی خاورمیانه را با كمترین قیمت به اختیار خود درآورند. این معدن دو سال پیش به قیمت 600 میلیارد تومان قیمت گذاری شده بود كه در مزایده اخیر با قیمت كف 153 میلیارد تومانی معامله شده است. شركت توسعه معادن روی ایران با پیشنهاد قیمت 186 میلیارد تومان برنده این مزایده شده كه دیوان محاسبات كشور معتقد است این شركت با تبانی انگوران را با كمترین قیمت به مالكیت خود درآورده است.

دیوان محاسبات كشور اعلام كرده این سه شركت آنقدر ناشیانه تبانی كرده اند كه حتی فرم های درخواست مزایده با یك خط نوشته شده است. این عضو كمیسیون اقتصادی مجلس، نبود نگاه اقتصادی را مشكل اساسی واگذاری این معدن می داند و می گوید نه دولت و نه بخش خصوصی برای این ثروت خدادادی برنامه یی اقتصادی ندارند. دولت فقط می خواهد معادن را بفروشد و از قبل آن درآمد كسب كند. بخش خصوصی هم قصد دارد این ثروت عظیم را با كمترین قیمت به اختیار خود درآورد و فقط مالك آن شود.

انصاری تصریح می كند؛ سه شركتی كه در این مزایده حضور داشته اند در واقع یك شركتند چراكه صد درصد سهام شركت بازرگانی روی و 70 درصد سهام شركت پاسارگاد مربوط به شركت توسعه معادن روی و مابقی در اختیار موسسه مهر اقتصاد ایرانیان است.

نماینده دوم زنجان در مجلس می افزاید؛ متاسفانه شركت توسعه معادن روی به جای اینكه فعالیت اقتصادی اش را همچون سایر شركت های دیگر انجام دهد وارد برخی فعالیت های سیاسی شده است. به عنوان مثال در انتخابات سال 84 ریاست جمهوری این شركت هزینه های زیادی برای تبلیغات آقای هاشمی صورت داد كه همین موضوع باعث شد آقای احمدی نژاد معدن را به این شركت واگذار نكند.

انصاری می گوید؛ در دور اول سفر آقای احمدی نژاد به زنجان ایشان در جمع مردم ماهنشان گفت «دولت از خیر این معدن می گذرد، آن را به شركتی می دهد كه شما عضو آن هستید.» و این موضوع یعنی واگذاری معدن انگوران به شركت توسعه معادن روی را در جلسه استانی هیات دولت (سال 85) به تصویب رساند. اما چندی بعد وقتی به اطلاع احمدی نژاد رساندند این شركت در جریان انتخابات به نفع كاندیدایی خاص تبلیغ كرده، واگذاری معدن از سوی دولت كان لم یكن ماند كه تا امروز هم ادامه دارد. انصاری می گوید؛ در انتخابات اخیر هم با توجه به اینكه 20 درصد از سهام توسعه معادن روی را موسسه مهر اقتصاد ایرانیان خریداری كرده بود این شركت به نفع آقای احمدی نژاد تبلیغ كرد تا بتواند حركت سال 84 را جبران كرده و دل رئیس دولت نهم را به دست بیاورد. اما وقتی دیدیم این شركت دوباره وارد كارهای سیاسی شده نامه یی به مدیران این شركت فرستادم و گفتم درست نیست شما به عنوان شركتی صنعتی و معدنی وارد فعالیت های سیاسی شوید اما به هرحال وارد شدند و از جیب سهامداران برای فعالیت های انتخاباتی هزینه كردند. وی در رابطه با نظر نمایندگان استان زنجان درباره واگذاری معدن انگوران گفت؛ ما در واگذاری معدن اتفاق نظر داریم اما اینكه این معدن به چه كسی قرار است واگذار شود موضوعی است كه برای ما حائز اهمیت است. شركت توسعه معادن روی به شدت وارد مسائل سیاسی شده كه ما چنین فعالیتی را برای یك شركت تولیدی و صنعتی نمی پسندیم چون دلیلی ندارد شركت های تولیدی به سیاسیون متوسل شوند.

انصاری تصریح می كند؛ با توجه به اینكه تبانی در جریان مزایده معدن انگوران برای دیوان محاسبات كشور محرز شده این مزایده قطعاً ابطال خواهد شد و خاطیان به سبب تخلف در معاملات دولتی به مجازات خواهند رسید. او در رابطه با وضعیت مالكیت معدن انگوران پس از ابطال مزایده می گوید؛ هنوز ما نمی دانیم چگونه پرونده این تبانی سر از دیوان محاسبات درآورده و چه جریانی برای شركت توسعه معادن روی چنین پرونده یی را ایجاد كرده، اما آنچه مشخص است و نمایندگان مدنظر دارند این است كه بزرگ ترین معدن سرب و روی كشور باید به دست كسانی بیفتد كه در این صنعت مشغولند نه اینكه آن را به كسانی واگذار كنند كه حتی یك بار هم پایشان به معدن نخورده است. آنچه از شواهد برمی آید این است كه دولت نمی خواهد به راحتی این معدن را واگذار كند و همواره بر سر واگذاری آن سد شده است.

این عضو كمیسیون اقتصادی مجلس می گوید؛ البته دیوان این موضوع را نباید نادیده بگیرد كه زمانی قیمت معدن 600 میلیارد تومان اعلام شد كه قیمت هر تن روی در بازارهای جهانی چهار هزار دلار بود اما پس از آنكه قیمت ها كاهش یافت و به هزار و دویست دلار در هر تن رسید، طبعاً قیمت این معدن هم كاهش یافت. اكنون نیز كه قیمت روی به بالای دو هزار دلار رسیده قطعاً معدن ارزش بیشتری دارد كه دیوان محاسبات باید تمامی این موارد را در نظر بگیرد.

رئیس كمیسیون برنامه و بودجه؛ از پشت پرده ها خبر ندارم

در همین رابطه رضا عبداللهی رئیس كمیسیون برنامه و بودجه مجلس كه در روزهای پایانی دولت نهم نطق شدیدی علیه علی اكبر محرابیان وزیر صنایع و معادن بر سر واگذاری معدن انگوران كرد، دولت را مكلف به واگذاری انگوران می داند و به «اعتماد» می گوید؛ «از طریق قانون بودجه سال 88 به دولت حكم كرده ایم تا معادن را واگذار و از محل واگذاری 500 میلیارد تومان درآمد كسب كند. انگوران هم شامل این حكم می شود كه باید دولت آن را تا پایان امسال واگذار كند.» عبداللهی می افزاید؛ من هنوز به واگذاری این معدن امیدوارم اما گفته می شود عدم واگذاری این معدن پشت پرده هایی دارد كه بنده از این پشت پرده ها بی خبرم. وی در واكنش به ابطال مزایده انگوران می گوید؛ هنوز دیوان محاسبات ابطال مزایده معدن انگوران را رسماً اعلام نكرده و من هم نمی دانم رای نهایی دیوان به پرونده انگوران چه خواهد بود. آنچه برای ما مهم است این است كه دولت باید مصوبه مجلس را در واگذاری این معدن اجرایی كند.

سمیعی نژاد؛ تكلیف انگوران هفته آینده مشخص می شود

مسعود سمیعی نژاد از تعیین تكلیف واگذاری معدن انگوران در هفته آینده خبر داد. او به «اعتماد» گفت؛ قرار است طی جلسه یی با مسوولان سازمان بازرسی كشور و دیوان محاسبات موضوع واگذاری معدن انگوران بررسی شود تا موانع واگذاری این معدن بزرگ از سر راه برداشته شود. وی دلیل ورود دیوان محاسبات به پرونده انگوران را قیمت گذاری این معدن می داند و می افزاید؛ آنها می گویند دولت معدن انگوران را ارزان فروخته است. به گزارش خبرنگار ما معدن سرب و روی انگوران یكی از بزرگ ترین و استثنایی ترین معادن سرب و روی دنیاست كه در استان زنجان واقع شده است. وجود این معدن در زنجان باعث شده این استان به مهد صنعت سرب و روی كشور تبدیل شود. این معدن كه قبل از دولت نهم توسط پیمانكار بخش خصوصی به بهره برداری می رسید با روی كار آمدن دولت نهم به دولت برگردانده شد. این اتفاق باعث شد بسیاری از صنعتگران سرب و روی كشور واحدهای تولیدی خود را طی ماه های گذشته تعطیل كنند تا تولید سرب در كشور به صفر برسد و تولید شمش و روی به میزان قابل توجهی كاهش یابد.

ذخایر سرب و روی كشور، 223 میلیون تن

بر اساس آخرین آمار اعلام شده از سوی وزارت صنایع و معادن ذخایر سرب و روی معادن ایران نزدیك به 223 میلیون تن اعلام شده كه سالانه تنها 2/1 میلیون تن از این میزان ذخیره (كمتر از نیم درصد) استخراج می شود. در حال حاضر 43 معدن سرب و روی در كشور شناخته شده كه از این تعداد 21 معدن فعال است. آمار وزارت صنایع و معادن نشان می دهد استخراج سرب و روی از معادن ایران در سال گذشته بیش از 55 درصد كاهش داشته است.

رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
حمل نخاله ساختمانی و ضایعات عمرانی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
جدیدترین تجهیزات تالار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه مدیریت
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.